Nenechajte sa odradiť jej horkastou chuťou. Rukola je malý zázrak, ktorý by vám na tanieri rozhodne nemal chýbať.
Pýtate sa, čím je rastlina, pôvodom z Talianska, taká vzácna? Rukola obsahuje celý rad pre človeka veľmi dôležitých prvkov. Okrem vody a vlákniny v nej nájdeme tiež vysoký podiel vitamínov A, B, C, E, K. Obsahuje nepatrnú časť tuku, no disponuje železom, horčíkom, fosforom, draslíkom, sodíkom, zinkom, mangánom, meďou, selenom, ale tiež omega-3, omega-6 mastnými kyselinami a luteínom.
Rukola sa pri príprave rozmanitých jedál určite nestratí. Túto pochúťku môžete konzumovať pokojne denne a pridávať ju kamkoľvek vám napadne. Rukolu využijete ako ingredienciu do polievok, šalátov, nátierok, omáčok, cestovín, prílohu k mäsu, ryži, zemiakom alebo ako surový doplnok na chlieb s nátierkou (ako pažítku).
Skvelý gastro tip
Z obľúbenej rastliny si pripravíte i ľahkú a zdravú pomazánku. Nasekané lístky rukoly zmiešajte s bylinkovým maslom alebo Lučinou, nezabudnite pridať štipku cesnaku.
S čím všetkým vám pomôže?
- Posilňuje imunitu
- Zabezpečí vám sviežu pleť
- Ochráni kosti
- Stimuluje činnosť mozgu
- Zlepšuje krvotvorbu
- Je efektívnou pomocou pri chudnutí
- Stabilizuje hladinu cukru v krvi
- Ide o dôležitú potravinu v období tehotenstva
- Pomáha odvodňovať organizmus
- Prečisťuje pečeň
- Má protizápalové účinky
- Posilňuje zrak
- Odstraňuje plynatosť
- Prečisťuje cievy
- Podporuje sexuálnu výkonnosť
- Pozitívne vplýva na činnosť obličiek
- Chráni organizmus pred následkami stresu
- Zrýchľuje metabolizmus
- Znižuje hladinu zlého cholesterolu
- Je prevenciou Alzheimera
Vedeli ste, že?
Chuť rukoly sa líši v závislosti od toho, či ide o odrody šľachtené alebo rastúce nadivoko. Šľachtené bývajú o čosi jemnejšie. Mladé lístky vám môžu pripomínať reďkovku, staršie sú trošku štipľavejšie, no štipľavosť sa po tepelnej úprave celkom vytratí.