Ako na na nadmerné potenie?

Ako na na nadmerné potenie?

Po silne korenenom jedle vo vašej reštaurácii naraz zisťujete, že váš krk a brucho sú úplne spotené.A ked vystriete ruku s hrôzou zisťujete, že je úplne mokrá.Samozrejme objaví sa i pot na čele.Čo sa deje?Jedným slovom, pot je vedľajší produkt telesného termostatu a internej klimatizácie, ktorý niekedy reaguje na korenené jedlo, strach a nebezpečenstvo reagujú ako na horúčavu.Mechanizmus potenia je veľmi zložitý.Telo disponuje viac ako dvoma miliónmi potných žliaz.Pri tom sa rozlišujú dva základné druhy:Ekrinné žľazy a Apokrinné žľazy.Ekrinné žľazy sa nachádzajú na celom tele asi 400 ekrinných žliaz na 2,5 cm štvorcového, okrem plôch, ako sú ruky, kde sa na rovnakej ploche vyskytuje až 3000 týchto žliaz.Ekrinné žlazy sú menšie a ležia hlbšie v pokožke.Apokrinné žlazy sú väčšie, ale nie je ich tak veľa.Súspojené s chlpovými vačkami v oblasti genitálií a pod pazuchami, a aktivujú sa až po puberte.Reagujú predovšetkým na emocionálny stres a na sexuálnu stimuláciu.Aj osoby, ktoré sa takmer nepohnú, vypotia denne asi jeden liter potu.Napr. bežec môže vyprodukovať až 8 litrov potu.Ak sa vaše telo nadmerne potí, aj ked kľudne sedíte, trpíte niečím čo sa v medicíne nazýva hyper hidrosis- nadmerná produkcia potu.
Niekoľko typov ako sa proti nej brániť:

-vyhýbajte sa poludňajšej páľave, ak je slnko najvyššie prehreje sa telo veľmi rýchlo.
-správne sa obliekajte, vo väčšine syntetických odevov sa budete potiť viac, pretože neodoberajú pot z vášho tela.Noste radšej prírodné vlákna, ako sú bavlna v lete a vlna v zime.
-obmedzujte alkohol, alkohol stimuluje prietok krvi smerom ku pokožke a preto a preto spôsobujú alkoholické nápoje nadmerné potenie.
-obmedzte konzumáciu kofeínu, kofeín je dráždivá látka, ktorá zrýchľuje činnosť srdca, takže sa správa, ako keby bolo prehriate.
-ostré jedlo, dávajte si pozor na ostré, silno korenené jedlá, zvyšujú produkciu potenia.
-schudnite, ak máte nadváhu, musí vaše srdce pracovať oveľa namáhavejšie aj pri ľahkých aktivitách, aby prečerpalo krv do celého tela.Ak udržíte svoju ideálnu hmotnosť, môžete zlepšiť svoj problém s potením.
-upokojte sa, návaly strachu môžu spôsobiť potenie, dokonca i stres u niektorých ľudoch spôsobuje potenie.Ak mávate často strach, pokúste sa uvoľniť fyzickými aktivitami ako behanie, alebo plávanie.

A nakoniec používajte antiperspiranty, pravidelne, lebo pôsobia iba obmedzený čas…

Author: administrator

Tvorba šikovných domácich majstrov.

administrator

Tvorba šikovných domácich majstrov.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Close Menu