Chia semiačka

Chia semiačka

Zdravá strava a výber kvalitných potravín dokáže s naším organizmom urobiť zázraky. Stačí sa rozhliadnuť a vedieť si vybrať produkty, ktoré sú preverené časom a pýšia sa blahodárnymi účinkami.

Spomalí starnutie pleti

Mexická štúdia ukazuje, že Chia by mohlo byť považované za semienko s vysokou antioxidačnou kapacitou a nový zdroj izoflavónov.Konzumácia antioxidantov v prírodnej podobe má účinky na prevenciu rakoviny aj na degeneratívne ochorenia spôsobené starnutím. Tieto antioxidanty môžu mať aj pozitívne účinky na pleť, keďže urýchľujú jej regeneráciu. Užívanie Chia semienok môže zabrániť predčasnému starnutiu pokožky v dôsledku zápalu a poškodenia voľnými radikálmi. Výhody semienok si môžu vychutnávať bez obmedzenia takmer všetci. Po cukrovkároch sú to aj celiatici, keďže ide o prirodzene bezlepkovú potravinu.

Pomáha pri trávení

Chia sú bohatým zdrojom vlákniny. Obsahujú až 33,9% z hmotnosti vlákniny. Práve vďaka vláknine. Chia semienka majú blahodarný vplyv na trávenie a predlžujú efekt sýtosti. Chia semienka bojujú proti prebytočnému tuku a obsahujú omega 3 mastné kyseliny. Chia semienka sú zdrojom bielkovín, v 3 lyžičkách chia semienok je 5 g bielkovín, čo je približne 10 % dennej dávky.

Podporuje zdravie srdca

Chia semienka majú priaznivý vplyv aj na činnosť srdca. Zdravotný prínos antioxidantov bol preukázaný aj na prevenciu kardiovaskulárnych chorôb. Chia semienka vďaka vysokej dávke Omega-3 sú známe tiež pre svojuprotizápalovú schopnosť a ako regulátor cholesterolu, znižujú aj krvný tlak. Ďalšou výhodou Chia semienok pre zdravie srdca je ich vysoký obsah zdravých tukov. To pomáha telu vstrebávať vitamíny rozpustné v tukoch A, D,  a K. Pozitívne vplyvy Chia semienok sú známe aj v boji proti rakovine krčka maternice a potenciálnym liekom pri cukrovke, vďaka schopnosti spomaliť trávenie a následne spomaliť aj nárast hladiny cukru v krvi.

Zdravie kostí a zubov

Kvalitné Chia semienka sú bohatou zásobárňou vápnika, draslíka, horčíka, fosforu a železa. Vápnik prispieva k udržaniu zdravia kostí a zubov. Fosfor obsiahnutý v Chia je taktiež dôležitý pre zdravé kosti. Horčík k udržaniu zdravých zubov. Chia by sa mali konzumovať k pestrej a vyváženej strave a byť aj jej súčasťou. Zdravé tuky v kombinácií s minerálmi a stopovým množstvom vitamínov je optimálnou kombináciou do každého jedálnička.Chia semienka sú účinné aj v boji proti osteroporóze.

Pomáhajú budovať svalovú hmotu

Keď sa pozrieme detailne na nutričné hodnoty Chia semienok zistíme, že obsahujú mnoho látok čo sa odporúča na budovanie svalstva a dokonca aj do diéty. Prečo sa v bodybuildingu čoraz viac užívajú kvalitné Chia semienka. Sú bohatým zdrojom bielkovín prispievajú k rastu a budovaniu svalovej hmoty sú bohaté na zdravé tuky prispievajú k zníženiu vyčerpania únavy prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému, prispievajú k správnemu fungovaniu svalov.

Tipy na využitie v kuchyni

Chia semienka môžme pridať do kaše, jogurtu, môžeme si z nich vyrobiť puding, pridať ich do muffinov, koláčikov, či celozrnného pečiva.

 

Author: administrator

Tvorba šikovných domácich majstrov.

administrator

Tvorba šikovných domácich majstrov.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Close Menu