Obrazce z kvetov: Hra detí s prírodou

Nedávno som zverejnila fotku, ako si deti robia na záhrade obrazy z kvetov. Jedna odozva, ktorú som naň dostala, bola v tom zmysle, že je škoda tých kvetov a radšej by sme ich mali nechať rásť. Ja si to nemyslím.

V trhaní kvetov (vrámci určitých pravidiel, samozrejme) nevidím nič zlé, naopak si myslím, že to nevyhnutne patrí k detskému skúmaniu prírody. Ale veľmi by ma zaujímal váš názor a dúfam, že sa oň podelíte.

My to máme nastavené viacmenej takto:

ÁNO, TRHÁME:

  • bežné kvety na ulici alebo lúke,
  • kvety, ktoré nám rastú v záhrade,
  • kvety, ktoré rastú v hojných množstvách, typu púpava, sedmikráska, ďatelina,
  • kvety, ktoré poznáme a o ktorých vieme, že nie sú chránené ani vzácne.

Čo s nimi robíme? Skúmame ich. Deti potrebujú spoznávať prírodu všetkými zmyslami. Na kvety im nestačí sa pozerať, potrebujú ich skúmať aj hmatom, rukami skúsiť, akú majú štruktúru rôzne okvetné lístky, piestik, tyčinky. Potrebujú skúsiť trhať lupienky ruže, stlačiť stred sedmokrásky alebo vlastnoručne rozobrať púpavu na jednotlivé časti. Experimentujeme s nimi. Napríklad zisťujeme, ako v nich putuje voda. Tvoríme s nimi, napríklad tie spomínané obrazy.

Deti tvoria obrazy z kvetov

Alebo takéto. Vyrábali sme z nich voňavku. Vyrábali sme z nich aj farby na maľovanie. Cibríme si jemnú motoriku pletením vencov. Skrášľujeme si s nimi prostredie. Naposledy mi deti z výletu so starými rodičmi priniesli takúto krásnu kyticu, aj s personalizovanou vázou.

Strihanie kvetov a ich aranžovanie trénujú dôležité jemnomotorické zručnosti. Pomáhajú deťom vnímať krásu, pestovať si zmysel pre estetiku. A v neposlednom rade sa deti aj pomocou takýchto činností učia, aká dôležitá je starostlivosti o okolie, ktoré nás obklopuje. A trénujeme aj oromotorické svaly fúkaním púpav 🙂

NIE, NETRHÁME:

  • kvety, ktoré nepoznáme, v lesoch a horách,
  • kvety v cudzích záhradách/predzáhradách (ktoré prerastajú cez plot a niekedy sú také lákavé!)
  • kvety v chránených oblastiach,
  • kvety, ktoré pôsobia vzácne.

Myslím, že v prípade väčšiny bežných kvetov nijak neohrozujeme trhaním životné prostredie, pretože príroda sa postarala o ich nadprodukciu. Koniec koncov, kvety v našej záhrade pravidelne končia pokosené s trávou v bioodpade.

Okrem toho verím myšlienke, že deti musia dobre spoznať prírodu, aby si ju mohli zamilovať a stať sa jej ochráncami. Potvrdzujú to dokonca aj niektoré výskumy.

Trendové kvetinové obrazy na zavesenie alebo položenie - vytvorené z kvetov bez textu. Kvetinový obraz plný farieb a prírodných krás Vás v ktoromkoľvek ročnom období prenesie na rozkvitnuté, čarovné miesto. Nechajte vyniknúť a rozžiariť Váš interiér alebo kanceláriu kvetinovým obrazom, ktorý má svoj príbeh. S našimi kvetinovými obrazmi darujete emóciu. Spomienku na prebúdzajúcu sa prírodu jari, energiu voňavého leta, plnosť prírodných krás jesenných alebo pokojnú zimnú romantiku. Tém pre zobrazenie, vytvorenie kvetinových obrázkov je nespočetne veľa. Dizajn je inšpirovaný prírodou a prináša sviežosť, ktorá povzbudzuje zmysly. Precízne vyrezávané lístky a kvety vytvárajú dynamickú kompozíciu plnú života. Tvarová vyváženosť medzi jednotlivými časťami obrazu zaručuje estetickú harmóniu.

Príklady kvetinových obrazov

Bleduľa jarná karpatská (Leucojum vernum subs. carpaticum) je rastlina z čeľade amarylkovité. Na rozdiel od bledule jarnej, ktorá má zelené škvrny na okvetných lístkoch, sú pre ňu typické žlté škvrny. Je mohutnejšia a má zvýšený počet dvojkvetých jedincov v populácii, opísali rastlinu ochranári.

Vo Vihorlatských vrchoch už kvitne bleduľa jarná karpatská. "Na Slovensku rastie asi na desiatich lokalitách, a to iba na východnom Slovensku. Najbohatšia a najznámejšia lokalita z nich je Jovsianska hrabina," uvádzajú ochranári a zároveň pripomínajú, že trhanie kvetov a vyberanie cibuliek bledule jarnej karpatskej, ako aj všetkých ostatných rastlín je na území tejto národnej prírodnej rezervácie zakázané.

Bleduľa jarná karpatská

tags: #obraz #dieta #trha #kvety