Statky-Zmätky: Sociálna dráma o vplyve majetku na ľudské vzťahy

Jozef Gregor Tajovský, významný slovenský prozaik a dramatik, sa narodil v Tajove pri Banskej Bystrici v roku 1874. Pochádzal z remeselníckej rodiny a meno si zvolil podľa svojho rodiska. Bol najstarším z desiatich detí a časť svojej tvorby venoval svojmu starému otcovi, u ktorého vyrastal. Študoval na učiteľskom ústave a neskôr na obchodnej akadémii v Prahe, kde pôsobil ako bankový úradník.

Jeho najznámejšia divadelná hra, Statky-Zmätky, napísaná v rokoch 1908-1909, je charakteristická ľudovým jazykom, s využitím dialektizmov a frazeologizmov. Dráma sa rozdeľuje na 4 dejstvá a jej hlavnou témou je sociálna dráma o vplyve peňazí na medziľudské vzťahy. Hra kritizuje ziskuchtivosť a poukazuje na negatívne dôsledky honby za majetkom a peniazmi.

Ilustrácia zobrazujúca dedinskú svadbu.

Dej sa sústreďuje na príbeh dvoch mladých ľudí, Ďurka Ľavku a Zuzky Kamenskej, ktorí súhlasia so sobášom bez lásky, len aby získali majetok. Bohatstvo je v tejto hre často dôležitejšie ako ľúbostné city, čo vedie k mnohým konfliktom a nešťastiam.

Postavy a ich motivácie

V diele vystupujú tri hlavné rodiny: Ľavkovci, Kamenskí a Palčíkovci. Každá z nich je ovplyvnená túžbou po majetku a sociálnom postavení.

Rodina Ľavkovcov

  • Ďurko Ľavko: Urastený, švárny mládenec, ktorý je po vojne doma. Má veľký úspech u dievčat a najviac ho to ťahá k susede Bete, vydatej žene. Najradšej by si našiel majetnú frajerku, aby nemusel ťažko pracovať. Je robotný, šikovný, nebojí sa žiadnej práce, no je si vedomý svojich predností, preto je pyšný a namyslený. Chodieva do krčmy, kde sa rád pozrie na dno pohárika. Až v závere si uvedomí, ktoré ľudské hodnoty sú naozaj dôležité.
  • Jano Ľavko (povozník): Ďurkov otec, zručný, pracovitý, ale chvastavý človek. Je pyšný na svojho syna. Pálenka mu nie je cudzia, rád navštevuje krčmu. V mladosti mal takú istú búrlivú povahu ako Ďurko.
  • Žofa Ľavková: Príbuzná Palčíkovej, Ďurkova matka. Lstivá, neúprimná žena, ktorá sa všetkým zalieča, aby si získala ich priazeň. Je nadšená z Palčíkovho návrhu, teší sa, že sa usmialo šťastie na jej syna. V skutočnosti ju však zaujíma len majetok a bohatstvo.
Portrét ženy v tradičnom slovenskom odeve.

Rodina Kamenských

  • Zuzka Kamenská: Milá, počestná, nesmelá, ústupčivá dievčina. Slušná a dobre vychovaná. Nepozerala sa iba na majetok. Ďurko sa jej páčil a ona verila, že spolu budú šťastní. Veľmi ju trápilo, že ju Ďurko podvádza s Betou. Odišla od neho a čakala, že po ňu príde. Nehnevá sa na Ďurka, no odmieta sa k nemu vrátiť.
  • Tomáš Kamenský: Kresár, Zuzkin otec. Hlava rodiny, ktorá je iná ako Ľavkovci. Majú medzi sebou pekné vzťahy a záleží im na Zuzkinom šťastí, majetok nie je taký dôležitý. Tomášovi sa ten sobáš od začiatku nepozdával, vedel, aký je Ďurko človek.
  • Kata Kamenská: Zuzkina mama. Podporovala toto manželstvo, lebo si myslela, že jej dcéra bude mať ľahší život.

Rodina Palčíkovcov

  • Ondrej Palčík: Bohatý gazda, brat Katy Kamenskej. Spolu s manželkou Marou sú bezdetní, veľmi lakomí a skúpi.
  • Mara Palčíková: Sestra Žofy Ľavkovej, Ondrejova manželka.

Palčíkovci sú bezdetní bohatí gazdovia, ktorí majú poriadny majetok, no sú veľmi lakomí. Skúpi k sebe aj k služobníctvu, preto žiadny paholok u nich dlho nevydrží. Keďže nemajú deti a nechcú platiť sluhov, ponúknu manželstvo Zuzke a Ďurkovi. Sľúbia prepísať majetok, no mladomanželia sa musia presťahovať k nim a starať sa o nich aj o celé gazdovstvo.

Mapa s vyznačenou oblasťou Tajova a Banskej Bystrice.

Dejové línie a konflikty

Dráma Statky-Zmätky sa rozdeľuje na 4 dejstvá, ktoré sledujú vývoj vzťahov a eskaláciu konfliktov.

I. dejstvo - Vianoce u Ľavkov

V tomto dejstve sa predstavia postavy a prostredie - Ľavkovci, Palčíkovci, Kamenskí. Objavuje sa náznak konfliktu - svadba Ďurka a Zuzky. Žofa a Jano Ľavko chcú, aby sa ich syn Ďurko oženil s majetnou Judkou Bielych. Medzitým prídu ich švagrovci Palčíkovci, ktorí ostarievajú, nemajú deti a nechcú platiť sluhov. Navrhnú, aby si Ďurko zobral za ženu Zuzku Kamenských a presťahovali sa k nim. Ľavkovcom sa, vidiac vidinu peňazí, tento nápad veľmi páči. Aj Ďurko súhlasí so sobášom. Ďurko medzitým privádza Betu, s ktorou sa chce rozísť, pretože sa žení a ona nie je rozvedená. Palčíkovci privádzajú Kamenských. Kata, Zuzkina mama, pristáva na návrh sobáša, no Tomášovi, Zuzkinmu otcovi, sa to nepáči, pretože mu ide o šťastie dcéry a vie, že Ďurko chodí za inými.

II. dejstvo - V júli o pol roka

Je júl a mladý pár „slúži“ Palčíkovcom už pol roka, no nič nie je tak, ako si starí lakomci predstavovali. Zuzka a Ďurko si nerozumejú. Ďurko sa vláči po krčmách, statok neopatrený, kone nečesané, všade neporiadok. Navyše sa po niekoľkých týždňoch po svadbe vrátil k svojej starej láske Bete. Majetok nezveľaďuje, ale z neho odnáša. Zuzka sa síce snaží, pracuje, ale je smutná a nešťastná. Otehotnela a s dieťaťom pod srdcom nebude toľko vládať. Vinu za nepokoj v dome zvaľujú najmä na ňu, pretože nie je k svojmu mužovi milšia, prívetivejšia a zhovorčivejšia. Ďurko chodí domov nad ránom, stále ju len okrikuje a ona sa pred ním celá trasie. Palčikovcom začína dochádzať trpezlivosť. Ďurko im vyčíta, že robí, pracuje a doposiaľ neprepísali na nich žiaden majetok. Ak neprepíšu majetok, dovedie si do domu inú ženu. Zuzka nehodlá znášať ďalšie utrpenie a rozhodne sa odísť od Ďurka. Príde po ňu brat Ondriš.

Baštrng - Statky zmätky - Jozef Gregor Tajovský - Michal Kubovčík

III. dejstvo - V novembri na Ondreja

Prešlo päť mesiacov a Beta vyčíta Ondrejovi, že z dedičstva nedostali nič. Ľavkovci prichádzajú na oslavu Palčíkových menín. Ľavko by rád kúpil kúsok zeme v susedstve a požiada Palčíka o finančnú pomoc, no ten mu odmietne dať peniaze. Ozve sa aj Ďurko, ktorý žiada, aby na nich prepísali aspoň kúsok zeme. Kým je Palčík nažive, nič sa prepisovať nebude. Ďurko navrhne, aby ich teda platili ako cudzích. Ďurko sa pochytí aj s Betou, uvedomí si, koho si to priviedol do domu. Palčík im odmieta platiť za službu. Celá situácia sa vyostruje a v tom prichádza Zuzka s Kaňúrikom po svoje šaty, ktoré teraz nosí Beta. Tá sa ich nehodlá vzdať, poháda sa s Ďurkom a vlečie sa von. Konflikt medzi Ďurkom a Palčíkom vrcholí, až ho ukončí Palčíkov revolver. Vystrelil po Ďurkovi, no netrafil ho.

IV. dejstvo - Vianoce u Kamenských

Vianoce u Kamenských. Milá, tichá domácnosť. Žofa prichádza ku Kamenským, vnúčatko vidí prvýkrát. Kamenskí sa hnevajú, že dopustila, aby si jej syn zobral Betu! Žofa berie Zuzke dieťa a presviedča ich, že jej rodina sa chce starať o vnúčika. Tomáš sa poriadne rozčertí. Žofa plače, ospravedlňuje sa a prosí ich, aby prepáčili jej synovi, že sa už zmenil. Odovzdá Zuzke dieťa a odchádza. Došli Palčíkovci, prišli sa udobriť a ospravedlniť. Po ich odchode prichádza Ďurko, aby odprosil Zuzku. Už ho pokorilo. Ospravedlňuje sa za svoje konanie. Zuzka mu už neverí, nezabudla, ako sa k nej správal. Odmieta sa k nemu vrátiť. Keď dieťa vyrastie, povie mu, že jeho otec umrel.

Rodinná fotografia z obdobia prelomu 19. a 20. storočia.

Idea diela spočíva v tom, že šťastie sa neskrýva v peniazoch, ale v láske. Peniaze (statky) dokážu narobiť plno zmätkov a nepríjemností, čoho svedectvom je aj osud hlavných postáv. Hra je charakteristická tradičným členením drámy a tradičným realistickým zobrazením života slovenskej dediny.

tags: #statky #zmatky #narodenie #dietat