Pestovanie manga

Pestovanie manga

Vyskúšajte si doma dopestovať vlastné chutné a zdravé mango. Nie je to síce jednoduché, ale zasa ani nemožné.

Hneď na začiatku si treba uvedomiť, že pestovanie mangovníka z jadra, ktoré nájdete v zakúpenom plode, nie je dobrý nápad. Aj keď sa vám podarí vypestovať rastlinu, bude to skôr zaujímavá izbovka. Do rodivosti vstúpi o niekoľko rokov, ak vôbec. So semenáčom si nebudete ničím istí. Preto sa určite pusťte do pestovania kvalitného výpestku, ktorý si treba zakúpiť v spoľahlivej škôlke.

Mangovník v nádobe

Mangovník potrebuje dostatok priestoru, ale ak sa rozhodnete pre pestovanie v nádobe, uskromní sa. Základom je voľba vhodnej odrody. U nás sa však nepočíta s tým, že by sa mangovník pestoval vonku, pretože by aj tak neprežil zimu, a preto v prípade, že sa vám podarí mangovník získať, bude pravdepodobne vhodný na pestovanie v nádobe.

Miluje teplo

Keďže má mangovník rád “nohy” v teple, doprajte mu čierny črepník, v ktorom sa substrát zohreje. Táto tropická rastlina má rada dostatok rozptýleného svetla, v lete teplotu okolo 25 až 30 °C, v zime 15 až 20 °C. Pamätajte, že v našich podmienkach v zime nie je dostatok svetla. Preto je lepšie udržiavať mangovník pri nižšej teplote, aby tmavú zimu “prespal”.

Vhodný substrát, hnojenie a zálievka

Základom je dobrá drenáž a priepustný, na živiny bohatý substrát. Zmiešajte napríklad rašelinu, kompost, perlit a piesok v pomere 1:2:1:1.

Prihnojovať treba podobne ako naše ovocné stromy. Z jari dusíkom, pre naštartovanie kvitnutia a podporu plodenia fosforom.

Mangovník pestovaný v nádobe vyžaduje pravidelnú zálievku mäkkou vodou, uvíta vyššiu vzdušnú vlhkosť.

Budú aj plody?

Ak ste zakúpili kvalitný a dobre zaštepený výpestok, úrody by ste sa mohli dočkať už po troch rokoch. Bohatšia úroda však príde až po piatich rokoch.

Môže sa stať, že váš mangovník bude “lenivý”, a tak prvýkrát zarodí až po piatich rokoch.

Aby ste sa o úrodu zbytočne neobrali, mangovník príliš nerežte. Nie je to nevyhnutné, skôr je vítaný rez pre udržanie požadovaného tvaru. Avšak prílišné tvarovanie či hlboký rez môžu negatívne ovplyvniť kvitnutie a tým aj plodenie.

Ak bude mango letniť v exteriéri, o opelenie kvetov sa postará hmyz. Na balkóne či v interiéri treba pomôcť štetcom.

AKO NA TO, očistené semienko namočíme na 0,5-1 hod. do teplej vody.

Potom záhradnými nožnicami, prípadne nožíkom nastrihneme dlhšiu “hranu” semienka – dávame pozor, aby sme strihali len po okraji a nepoškodili semienko vo vnútri

Roztvoríme obal, tak aby sme mohli vybrať semienko z vnútra

Semienko opatrne vyberieme z tvrdého obalu

Do pripraveného substrátu vložíme semienko (na výšku – vypuklou stranou nahor), ak sme si nie istý ako semienko otočiť, vložíme ho naležato.

Zalejeme odstátou vodou

Nádobu prekryjeme fóliou, prípadne odrezanou PET fľašou a čakáme dokedy začne mango klíčiť. Potom fóliu odstránime.

 

Author: administrator

Tvorba šikovných domácich majstrov.

administrator

Tvorba šikovných domácich majstrov.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Close Menu