Marek Kollár: Hudobník, spisovateľ a autor s jedinečným pohľadom na život

Marek Kollár je mnohostranná osobnosť, ktorá sa presadila nielen v hudobnom svete ako člen známej slovenskej skupiny Kollárovci, ale aj ako talentovaný spisovateľ. Jeho tvorba siaha od goralskej ľudovej hudby až po literárne diela, ktoré ponúkajú čitateľom nový pohľad na život a ľudské osudy.

Hudobná kariéra s Kollárovcami

Kapela Kollárovci pochádza z malej goralskej obce Kolačkov v okrese Stará Ľubovňa.

Kapelu tvoria siedmi členovia, z toho traja bratia Kollárovci: Tomáš Kollár (husle, primáš, vedúci), Štefan Kollár a najmladší Marek Kollár.

Nástrojové obsadenie tvoria husle, saxofón, cimbal, akordeón, kontrabas, bicie, gitara, klávesy.

Základom ich repertoáru je ľudová pieseň obohatená ich goralským temperamentom.

Repertoár zahŕňa skladby aj z iných žánrov, ako je klasická hudba, populárna hudba, alebo vlastná tvorba, ktorá túto kapelu charakterizuje a odčleňuje od iných kapiel podobného žánru.

Kapela Kollárovci začiatkom roku 2021 prešla zmenami.

Kollárovci vydali 11 hudobných CD a 4 hudobné DVD.

Každoročne absolvujú viacero vystúpení, v zahraničí účinkovali na folklórnom festivale v Chambly (Francúzsko) a v ďalších krajinách ako Rumunsko, Ukrajina, Česko, Nemecko, Rakúsko.

V Česku pravidelne účinkujú v Šlágr TV.

Marek Kollár sa ako člen skupiny podieľal na viacerých významných projektoch. V septembri 2015 bol uvedený videoklip k piesni Daj mi lásku, daj. V máji 2017 vyšiel videoklip k piesni Anka, Anka, ktorá bola hudobne zaranžovaná z ľudovej piesne Anka, Anka rád ťa mám. Scenár k tomuto videoklipu vytvoril práve Marek Kollár, réžiu a kameru mal na starosti Franky Stružák, kameramanom bol Marko Procházka. V hereckom obsadení videoklipu sa objavili Lívia Soroková, Pavol Borko, MUDr. Ladislav Socháň, Mária Ovčárová a hasiči z Liptovského Mikuláša. Pred letným turné v lete 2019 s názvom Mega turné open air 2019, ktoré sa konalo po celom Slovensku, nahrali Kollárovci spolu s kapelou Kandráčovci novú pieseň - Chlapci spod Tatier. Videoklip k tejto piesni zverejnila televízia Joj na svojom oficiálnom youtube kanáli 20. júna 2019. Produkcie pesničky sa ujali Zoli Tóth a Braňo Jančich.

Marek Kollár s kapelou Kollárovci na koncerte

Literárna tvorba a filozofia života

Po mnohých skúsenostiach, ktoré Marek Kollár načerpal počas života na troch kontinentoch, sa rozhodol podeliť sa o svoje zážitky prostredníctvom písanej slova. Jeho prvou knihou je "Kirsten", po ktorej nasledovali diela "Vyvolený" a "Výnimoční", ktoré už čakajú na vydanie. V súčasnosti sú rozpísané ďalšie knihy s názvami "Zvrátení" a "Vyvolení".

Vo svojich knihách Marek Kollár ponúka čitateľom iný pohľad na život. Prostredníctvom hlavných postáv môžu čitatelia objaviť, o čo všetko by sa mohli pokúsiť, ak by vedeli, že nemôžu zlyhať. Každý, kto si jeho knihy prečíta, sa stáva súčasťou autorovho imaginárneho klubu - fanúšikov života. Marek Kollár zdôrazňuje, že pri písaní pochopil kľúčovú myšlienku: "Keď chceme v niečo uveriť, najprv musíme veriť v seba!"

Autor aktívne komunikuje so svojimi čitateľmi a ponúka pomoc pri písaní, ako aj možnosť zaslania akejkoľvek knihy s podpisom a venovaním.

Obal knihy

Téma: Igor Melicher vs. František Majerský

Marek Kollár je príkladom človeka, ktorý dokáže úspešne spájať rôzne oblasti umenia a ponúkať svojmu publiku nielen kvalitnú hudbu, ale aj hlboké literárne diela, ktoré inšpirujú a nútia k zamysleniu.

tags: #marek #kollar #narodenie