Pred pár dňami sme uverejnili príbeh pani Lívie Handlovičovej, ktorú personál bratislavskej reštaurácie upozornil, že tam nemôže dojčiť. Domnievali sme sa, že išlo o zlyhanie jednotlivca či nevhodne zvolenú komunikáciu zo strany personálu reštaurácie. Avšak dostali sme reakciu reštaurácie, ktorá nás mimoriadne prekvapila.
Nie, nejde o zlyhanie jednotlivca, ide o systémové nesprávne nastavenie zo strany vedenia reštaurácie, ktorá dokonca súhlasí s tým, že na dojčené bábätko „nie je príjemný pohľad pri konzumácii jedla“. Reštaurácia navyše potvrdila, že „vždy pristúpi k tomu, že kojacu matku upozorní“.

Svetová zdravotnícka organizácia považuje právo žien dojčiť mimo domu za jeden z predpokladov pre vytváranie podmienok pre úspešné dojčenie. Ak sa ženy majú obávať, či dojčiace sa bábätko niekomu nebude „príjemné“ a majú dojčenie organizovať podľa toho, aby náhodou niekoho neurazili, tak to kladie prekážku pre to, aby dojčenie mohlo fungovať ako automatický spôsob starostlivosti o bábätká a deti.
Deti sa nedojčia podľa hodiniek, dojčenie sa nedá naplánovať a navyše hlavným dôvodom, pre ktorý sa deti dojčia nie je ani tak hlad či smäd, ale potreba prekonať strach a neistotu z neznámeho priestoru či situácií. Dojčenie sa viaže na matkinu prítomnosť, nie na miesto, kde sa matka s dieťaťom nachádzajú.
Nie je potrebné z dojčenia mimo domu robiť vedu, úplne stačí, keď ho budeme považovať za také normálne, že si ho nebudeme všímať. Dojčí alebo nedojčí celá spoločnosť. A ak spoločnosť považuje dojčiace sa bábätko za nepríjemnosť, pri ktorej sa nedokáže najesť, tak sa to odráža na skutočnosti, že už v 6 mesiacoch veku dieťatka je na Slovensku dojčená len asi polovica detí. A že po 6 mesiacoch prestáva dojčiť stále viac žien.

Reakciu reštaurácie uvádzame v plnom a nezmenenom znení: „Spoločnosť Bistro Soho sa zhoduje v tom, že dojčenie je jednou z najprirodzenejších vecí na svete. Bohužiaľ aj napriek tomu nie všetci naši hostia pristupujú rovnako k myšlienke, že by mali matky dojčiť svoje bábätká na verejnosti pred očami iných ľudí.“
Z uvedeného vyplýva, že reštaurácia Mamila (Bistro Soho) má nastavenú politiku, ktorá obmedzuje dojčiace matky vo verejnom priestore. Tento prístup je v rozpore s odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie a môže prispievať k znižovaniu miery dojčenia v spoločnosti.

tags: #restauracia #a #pizzeria #mamila